شوراي نگهبان
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/2/10 سه‌شنبه
باسابقه‌ترین حقوقدان
یادمان اولین سالگرد درگذشت مرحوم آقای حاج محمدرضا علیزاده
محمّد علی‌کرمی

محمدرضا عليزاده به سال 1330 در شهرستان سوادکوه استان مازندران به دنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم ریاضی به عنوان سپاهی عدالت در دادگستری به انجام خدمت وظیفه عمومی پرداخت.
پس از آن با قبولی در دانشگاه، دوره لیسانس حقوق را در دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) گذراند. ایشان همزمان با تحصیل در دانشگاه به استخدام دادگستری نیز درآمد. اولین شغل وی در دادگستری، دادرسی علی‌البدل بخش مستقل سوادکوه بود.
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و به دلیل سابقه و فعالیت‌های انقلابی، در اردیبهشت 1358 به عنوان سرپرست  دادسرای انقلاب قائمشهر كه شامل شهرهاي سوادكوه، جويبار و كيا كلا (شهرستان سيمرغ) مي‌شد، انتخاب گردید.
به فاصله‌ی کمی و در تابستان همان سال به دلیل وضعیت خاصی که در دادسرای انقلاب ساری به وجود آمده بود، به جهت سر و سامان دادن وضع موجود به سمت «دادستان انقلاب اسلامي ساري» منصوب شد.
پس از مدتی و با درخواست انتقال به تهران در دفتر رئیس دیوان عالی کشور مرحوم آیت‌الله شهید دکتر بهشتی مشغول فعالیت شد. با شهادت دکتر بهشتی و انتصاب مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی به جای ایشان از سوی حضرت امام (ره)، به ادامه خدمت در دفتر آن مرحوم پرداخت.
در پاییز سال 1360 و با تشکیل سازمان بازرسی کل کشور به ریاست حجت‌الاسلام دکتر سید مصطفی محقق داماد از سوی وی دعوت به همکاری شده و پس از مدتی نيز به عنوان معاون این سازمان برگزیده شد.
محمدرضا عليزاده در تیرماه سال 1365 و به هنگام تصدی معاونت سازمان بازرسی کل کشور از سوی شورای عالی قضایی به عنوان حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی مي‌گردد كه در 22 تیر 1365 و با رأی نمایندگان دومین دوره مجلس شورای اسلامی، در سن 35 سالگی به همراه آقایان مهرپور و افتخارجهرمی به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب مي‌شود.
ایشان همچنین دو بار در دوره ریاست آیت‌الله یزدی بر قوه قضائیه، یک بار در دوره ریاست آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی و دوبار دیگر از سوی آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس بعدی قوه قضائیه به مجلس معرفی و با رأي نمايندگان مجلس به عنوان حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد.
عضويت وي در شوراي نگهبان به مدت 32 سال و تا 27 اردیبهشت 1397 ادامه پیدا کرد؛ از همین‌رو، وی باسابقه‌ترین حقوقدان شورای نگهبان محسوب می‌شود.
محمدرضا علیزاده همچنین به مدت 11 سال و از تیرماه 1386 تا اردیبهشت 1397 به عنوان قائم مقام دبیر شورای نگهبان مشغول خدمت در این نهاد بوده است.
وي در مقاطع مختلف انتخابات اعم از رياست جمهوري، مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي عضو هيأت مركزي نظارت بر انتخابات نیز بوده است.
محمدرضا علیزاده مشاغل دیگری نیز در قوه قضائیه بر عهده داشت؛ از جمله در دوره ریاست آیت‌الله یزدی بر قوه قضائیه، مدتي به صورت همزمان و بعد به صورت مستقل، رئيس ارزشيابي قضات و عضو كميسيون نقل و انتقالات بوده است. مهمترین سمت قضایی وي معاونت قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دوره آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی بوده است.
از جمله ویژگی‌های شاخص ایشان ذوق ادبی، تاریخی و حافظه‌ی بسیار قوی‌ای بود که به اذعان برخی اعضای شورای نگهبان در بررسی مصوبات، کار را برای سایر اعضا راحت می‌کرد.
وي پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش خالصانه در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی به خصوص در نهاد شورای نگهبان و بعد از گذران دوران سخت بیماری در غروب پنجشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان (27 اردیبهشت 1397) جان به جان آفرین تسلیم کرد و به ملکوت اعلی پیوست.
روحش شاد و یادش گرامی باد.
نسخه قابل چاپ

تـلفن گويـاي شـوراي نـگهبـان  :  66401012

پست الكتـرونيـكي : info@shora-gc.ir

i  n   f   o   @   s   h   o   r   a   -  g  c . i  r

دورنـگار: 66401012

نشاني: تهران - خيابان امام خميني (ره)- روبروي دانشگاه افسري امام علي (ع) -خيابان فلسطين جنوبي - نهاد شوراي نگهبان

بازديدها
تعداد بازديد کنندگان سايت: 31637530 بازدید سایت در امروز: 111

© كليه حقوق اين سايت متعلق به شوراي نگهبان است.

.